3 decembrie este Ziua Internationala a Persoanelor cu Dizabilitati

Astazi, 3 decembrie, in intreaga lume este marcata Ziua Internationala a Persoanelor cu Dizabilitati.

3 Decembrie
image-14894

Pentru ca in centrul activitatilor si preocuparilor noastre, ale Asociatiei CONIL, se afla tocmai copiii si tinerii atipici, suntem alaturi nu doar cu gandul de persoanele cu nevoi speciale.
Astfel, in cadrul campaniei noastre lansate recent “Trimite un copil atipic la Scoala!”, vom marca aceasta zi speciala printr-un eveniment caritabil, Gala Speciala pentru Educatie.

Invitatie Gala
image-14895

Am ales ca astazi, impreuna cu prieteni de suflet, colaboratori si persoanalitati din mediul de afaceri si artistic care impartasesc aceleasi valori, sa reamintim tuturor drepturile celor cu nevoi speciale, dar mai ales dreptul la educatie al tuturor copiilor.
Oamenii valorosi cred in proiecte valoroase, noi “Credem in educatia pentru TOTI!”, iar Gala Speciala pentru Educatie este destinata acestei cauze!

12119193_1027816590583039_6291988599892018295_n
image-14896

Cine suntem si, mai ales, cum suntem alaturi de persoanele cu nevoi speciale? Dupa cum stiti, suntem Asociatia Before & After School CONIL – pe scurt, Asociatia CONIL.
In acest an sarbatorim 10 ani de activitate, pe care i-am petrecut ajutand copiii atipici sa invete, sa se integreze in colectivitati, sa-si atinga potentialul si sa exceleze in activitatile preferate. Am inceput cu resurse putine, dar am avut mereu planuri mari, asa ca, in prezent, furnizam servicii educationale si terapeutice pentru cateva sute de copii speciali. 60 dintre ei invata in Scoala noastra primara.
La scoala, copiii speciali se confrunta cu diverse greutati, iar parintii ne-au semnalat de-a lungul timpului o serie de greutati cu care se confrunta la scoala copiii lor atipici. Aceste probleme apar pentru ca scolile sunt adesea supraaglomerate, profesorii trebuie sa faca fata unui numar mare de elevi, iar copiii cu cerinte educationale speciale se adapteaza cu dificultate in aceste conditii.
Ca sa beneficieze cat mai mult de oportunitatile oferite de un sistem educational, copiii atipici au nevoie de spatii mai linistite, de mai multa atentie si de profesori cu pregatire speciala. Astfel a luat fiinta Scoala Primara CONIL.
Credem in educatia incluziva, asa ca scoala noastra este deschisa pentru toti copiii, atipici si tipici. Insa avem mai putini copii in clase si ne adaptam nevoilor fiecarui copil in parte.
In prezent, Scoala Primara CONIL este doar o scoala primara, furnizand servicii de invatamant pentru primele cinci clase.
Dar copiii nostri au nevoie sa mearga la scoala mai mult decat cinci ani, astfel incat a aparut ca o necesitate infiintarea unei scoli cu clasele V – VIII.
Aceasta este premiza campaniei de strangere de fonduri “Trimite un copil atipic la Scoala!”, la finalul careia dorim infiintarea unei noi Scoli CONIL in care vor pasi an de an copii speciali cu dizabilitati de vedere, de auz, copii cu tulburari de spectru autist, ADHD, hiperkinezie, Sindrom Down.

Multumim si pe aceasta cale tuturor care ne sprijina si ne sunt alaturi in demersul nostru, parteneri si sponsori!

GALA layout
image-14897

Link util: Facebook event campania Trimite un copil atipic la scoala!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*